ADR - Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi
23 Nis 2024 01:08:56

ADR - Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi

Karacan Akademi 23 Nis 2024 01:08:56 saatinde bakmış olduğunuz ADR - Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi kursu için 15 yılı aşkın tecrübesiyle sizlere en kalite eğitim hizmetini vermeye devam ediyor.
Antalya ADR - Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi kursu ile hem özgün eğitim hem de ADR - Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi uzaktan eğitim şansı yakalayacaksınız. Sizinle iletişime geçmemiz için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli. Kurs denilince akla ilk gelen kurum Karacan Akademi sizler için ADR - Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi kursu ücreti, ADR - Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi kuru ücreti ne kadar?, ADR - Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi kursu veren dersaneler gibi sorularınız için en iyi cevap niteliğindedir.

ADR TEHLIKELI MADDE GÜVENLIK DANISMANLIGI (TMGD) 

           ADR; tehlikeli madde tasimaciligi yapan, bu maddeleri gönderen, paketleyen, yükleyen, depolayan, dolduran ve bosaltan isletmelerin yaptiklari bu isleri, 2010 yilinda Türkiye’nin de dahil oldugu, uluslararasi (48 ülke) imzalanmis anlasmalar ve ilgili mevzuat  geregi insanlara, çevreye ve diger canlilara zarar vermeden yapilmasini hedefleyen bir yönergedir.

            TMGD 22.05.2014 tarihli ve 29007 sayili resmi gazetede yayinlanarak, tehlikeli madde tasimaciligi ile ilgili faaliyetleri gerçeklestiren isletmelerin, TMGD istihdam etmesi ve/veya hizmet almasi ZORUNLUDUR. Ayrica 01.07.2015 tarihinden itibaren Tehlikeli madde Faaliyet Belgesi almis ya da almasi gereken bütün isletmelerde TMGD bulundurma zorunlulugu da baslamis olacaktir.

           An itibariyle Lisans mezunu olan bütün ögrencileri kapsayan sertifikasyon ileri ki yillarda sadece ilgili fakülteler(Kimya, Mühendislik vb) için uygulanacagi beklenmektedir. TMGD sertifikasina sahip olan kisiler en fazla 5 sirkete danismanlik hizmeti verebilecektir. Bu sirketler ayni sektörden olabilecegi gibi farkli sektörlerden de olabilir. Bünyesinde; tehlikeli madde kullanan, bulunduran, gönderen, paketleyen, yükleyen, dolduran, tasimaci, sürücü ve araçta bulunan diger görevliler, alici, bosaltan, Tank-Konteynir/Tasinabilir tank Isletmecisi gibi sirketlerin tümünü kapsamaktadir. Örnegin: Oteller, Fabrikalar, Organize Sanayi Bölgesi isletmeleri, Tarim Firmalari, Hastane vb isletmelerin tamami bu sertifikasyonu kapsamaktadir.

         TMGD egitimlerinin süresi yönetmelik geregi günde 7 saat olacak sekilde toplam 49 saat(7 gün) dir. Egitimin baslayabilmesi için Adaylar gerekli evraklarini teslim ettikten sonra bu belgeler bakanliga ibraz edilir ve onay geldikten sonra takip eden ilk pazartesi egitim baslar. Bu süre 10 günü bulabilmektedir. Ayrica egitim süreci boyunca olasi ders kaçirma durumlarini telafi etme noktasinda etüt siniflari olusturma ve birebir dersler ile adaylar desteklenmektedir. Bununla birlikte adaylardan sart olarak istenen Yangin Sertifikasi egitimi de kurs boyunca es zamanli olarak kurumumuz tarafindan verilmektedir.  Belirtilen bu egitimleri tamamlamis adaylar Ulastirma Bakanliginin yil içerisinde belirledigi tarihlerde Ankara’da yapilan sinavina girme hakki kazanir ve her adayin toplam 4 kez sinava girme hakki vardir. Yapilan sinavda 70 ve üzeri puan alan adaylar TMGD olmaya hak kazanir. Sinavda basarisiz olmus adaylar için kurumumuz tarafindan diger sinav tarihine kadar, belirlenen günlerde ücretsiz egitim verilmektedir. 

 

ADAYLAR IÇIN GEREKLI BELGELER:

·        4 Adet vesikalik fotograf

·        Kimlik Fotokopisi

·        Lisans Mezunu oldugunu gösterir diploma.

·        Sabika kaydi.

·        Yangin Sertifikasi (Kurumumuz tarafindan temin edilir ve ücrete dahildir.)

 

ADR


 

Tehlikeli Mallarin Karayolu ile Uluslararasi Tasimaciligina Iliskin Avrupa Anlasmasi (European Agreement Concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road) Tehlikeli maddelerin insan sagligina ve çevreye zarar vermeden , güvenli ve düzenli sekilde kamuya açik karayolu ile tasinmasini saglayan bir yönergedir.

Bu yönerge , tasima faaliyetinde yer alan gönderenlerin , alicilarin , dolduranlarin , yükleyenlerin , bosaltanlarin , ambalajlayanlarin , tasimacilarin ve tehlikeli madde tasiyan her türlü aracin operatör ve sürücülerinin her türlü sorumluk , yükümlülük ve çalisma kosullarini da belirler. Bu yönetmelik kapsaminda alinan belgelere ve sertifikalara ‘ADR Belgesi’ denir. ‘ADR’ ye Türkiye’nin taraf olmasiyla birlikte , uyum süreci çalismalari baslamistir.

24.10.2013 tarihinde ‘’Tehlikeli maddelerin karayolu ile tasinmasi hakkindaki yönetmelik ‘’ yayinlanmis , ve bu yönetmelikçe Tehlikeli madde güvenlik danismani istihdami zorunlu hale gelmistir.

22.05.2014 tarihinde yayinlanan tehlikeli madde güvenlik danismanligi hakkinda ki teblig ile isletmelerin yerine getirmesi gereken yükümlülükler ve yükümlülüklerin saglanmamasi durumunda uygulanacak idari para cezalari  , durdurma vs. cezalarda belirtilmistir.

Bu yönetmelik kapsaminda tehlikeli madde tasimaciligi sürecinde yer alan ve bir takvim yili içerisinde net 50 ton ve üzeri islem yapan gönderen , paketleyen , dolduran , yükleyen  , bosaltan ve ambalajlayan isletmeler en az bir adet tehlikeli madde güvenlik danismanindan hizmet almakla yükümlüdürler.

Idare , isletmenin islem hacmi , faaliyet alan sayisi , kaza yogunlugu veya kaza riskinin artmasi durumunda isletmelerin istihdam etmesi gereken ‘TMGD’ sayisini arttirmasi istenebilir.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danismani Olabilmek Için ;

 1. Üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun olmak,

 2. Kaçakçilik , dolandiricilik , dolanli iflas , sahtecilik , inanci kötüye kullanma uyusturucu ve silah kaçakçiligi , kaçak insan tasimaciligi veya ticareti hirsizlik , rüsvet suçlarindan hürriyeti baglayici ceza ile hükümlü bulunmamak,

 3. Yetkili yangin söndürme egitim merkezlerinden , uygulamali yangin söndürme egitimine katildigina dair alinan belgenin aslini ibraz etmek veya noter onayli suretini sunmak,

 4. TMGDEYB sahibi egitim kuruluslarinda tehlikeli madde güvenlik danismani egitimine katilarak , tehlikeli madde güvenlik danismani egitimi tamamlama belgesi almak , bu teblig kapsaminda basarili olmak gerekir.

ADR Tehlikeli madde güvenlik danismani egitimi asgari 49 ders saati uygulanmaktadir. Egitimde devam zorunludur..


Tehlikeli Madde Güvenlik Danismani Sinavlari ;

 

 1. Sinav , sinav tarihinden en az 60 gün önce idarenin internet sitesinden (www.tmkt.gov.tr) ilan edilir.

 2. Sinavlar , idare tarafindan belirlenen tarihlerde , Bakanlikça yapilir.

 3. TMGD Sinavi ortalama 3 ayda bir yapilmaktadir.


Sinav Müraacati Sinavlara katilabilmek için ;

 1. T.C vatandaslari için T.C kimlik numarasi olan nüfus cüzdan fotokopisi , yabancilar için pasaport örnegi,

 2. yabancilar için ögrenim durumunu gösterir belgenin Türkçe’ye tercüme edilmis , noter onayli sureti,

 3. Tehlikeli madde güvenlik danismani egitimi tamamlama belgesi,

 4. Yetkili yangin söndürme egitim merkezlerinden uygulamali yangin söndürme egitimine katildigina dair alinan belgenin aslinin ibrazi yada veya noter onayli sureti,

 5. Sinav ücretinin yatirildigina dair makbuz, ile idareye basvurulur.

Yapilacak ilk sinavin Ocak ayinda yapilmasi planlaniyor. sinav yaklasik 3 saat sürecek , test seklinde olacaktir. Sertifika Uluslararasi geçerlidir. Egitimci olmak isteyen kisilerin TMGD sinavindan 70 puan ve üzeri , YDS taban puani 65 ve üzeri özel yapilacak olan egitimci sinavindan 80 puan ve üzeri almis olmalari gerekir.

Sinavdan basarisiz olan kisilerin 4 sinav hakki daha bulunuyor. Eger 4.kez basarisiz olurlarsa kayit yenilemek zorunda.

Sinav 100 puan üzerinden degerlendirmeye tabi tutulur. Sinavdan basarili olabilmek için en az 70 puan almak gerekir.

 

Bilgi için Formu Doldurmanız Yeterli

Çağrı merkezimiz 24 saat içinde size geri dönüş sağlayacaktır.


 

 

 

Antalya Almanca Kursu

Antalya Almanca Kursu

Almanca ögrenmek artik çok kolay, Profesyonel egitim kadrosuyla eglenerek Almanca ögrenmeye davet ediyoruz.

Detaylı Bilgi için Tıklayınız

Nis 23,2024 01:08:56
Antalya Hasta Kabul Kusu

Antalya Hasta Kabul Kusu

Saglik Sektöründe (Tibbi Sekreter) Hasta Kabul Elemani Olmak Ister misiniz? Tsnitim egitim kayitlarimiz baslamistir.

Detaylı Bilgi için Tıklayınız

Nis 22,2024 01:08:56
Antalya Meb Onayli Bilgisayarli Muhasebe Kursu

Antalya Meb Onayli Bilgisayarli Muhasebe Kursu

En çok aranan Ön Muhasebe Elemani oldugunu biliyormuydunuz ? Is degistirmek yada yeni bir kariyer için tam zamani

Detaylı Bilgi için Tıklayınız

Nis 21,2024 01:08:56

Eğİtİm Arama

Etkinlik Takvimi

Kurs3-4 Aralik Meb Onayli Bilgisayar Isletmenlik Sinavi

Karacan Akademi Kurs Duyurusu hakkında [...]

Ara 04,2016

KursKPSS COĞRAFYA CANLI DERS

Karacan Akademi Kurs Duyurusu hakkında [...]

Nis 29,2016

KursKPSS MATEMATİK CANLI DERS

Karacan Akademi Kurs Duyurusu hakkında [...]

Nis 16,2016

Hakkımızda

Karacan Akademi eğitim kurumları olarak bünyemizde bulundurduğumuz tüm kurs ve mesleki eğitimleri uzman eğitmen kadromuz ve 15 yılı aşkın eğitim tecrübemiz ile sizlere sunuyoruz.

En kaliteli eğitimi en kaliteli eğitim kurumundan alın. Karacan Akademi

Sosya Medya

Kurslar Hakkında

Antalya kurs, Burdur kurs, Isparta kurs gibi birçok ilde hizmet veren Karacan Akademi sizlere açıköğretim kursu,iş güvenliği uzmanlığı kursu, kpss kursu, ingilizce kursu, ales kursu, yds kursu, dgs kursu gibi birçok kursun yanı sıra, microsoft sertifikalı eğitmenler ile bilgisayar kursu, yazılım kursu, grafik kursu gibi birçok eğitim alanında antalya iş ilanları hizmet vermektedir.

Kurs denildiğinde aklınıza ilk gelen kurum 15 yılı aşkın süredir Karacan Akademi oldu. 2015 yılında yapmış olduğumuz köklü değişikliklerle artık sizlere daha kaliteli eğitimi daha profesyonel eğitmenlerle sunacağız. Gerek üniversite öğretmenleri gerek akademik kariyer yapmış eğitmenler ile tüm yıl boyunca en iyi seviyeleri yakalayacaksınız.

Karacan Akademi

Başarı Hikayeleri