ADLI - IDARI YARGI HAKIMLIGI KURSU
24 Tem 2024 21:34:36

ADLI - IDARI YARGI HAKIMLIGI KURSU

ADLI VE IDARI HÂKIMLIK ADAYLIGI ILE AVUKATLIK MESLEGINDEN ADLI VE IDARI HÂKIMLIK MESLEGINE GEÇIS SINAVLARI GENEL ESASLARI

 

Adaylarin Nitelikleri

a) Türk vatandasi olmak,

b) Giris sinavinin yapildigi tarih itibariyla otuzbes yasini doldurmamis olmak.

c) Adli yargi adaylari için; hukuk fakültesinden mezun olmak veya yabanci bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye‘deki hukuk fakülteleri programlarina göre eksik kalan derslerden sinava girip basari belgesi almis bulunmak,

Idarî yargi adaylari için; hukuk fakültesinden mezun olmak veya yabanci bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye’de hukuk fakülteleri programlarina göre eksik kalan derslerden sinava girip basari belgesi almis bulunmak, hukuk fakültesinden mezun olanlar disindan alinacak adaylar bakimindan,   her dönemde alinacak aday sayisinin yüzde yirmisini geçmemek üzere ihtiyaç oraninda, hukuk veya hukuk bilgisine programlarinda yeterince yer veren siyasal bilgiler, idarî bilimler, iktisat ve maliye alanlarinda en az dört yillik yüksek ögrenim yapmis veya bunlara denkligi  kabul edilmis yabanci ögretim kurumlarindan mezun olmak,

ç) Kamu haklarindan yasakli olmamak,

d) Askerlik durumu itibariyle askerlikle ilgisi bulunmamak veya muvazzaflik hizmetini yapmis yahut ertelenmis veya yedege geçirilmis olmak,

e) Hakimlik ve savcilik görevlerini sürekli olarak yurdun her yerinde yapmasina engel olabilecek vücut ve akil hastaligi veya engelliligi, alisilmisin disinda çevrenin yadirgayacagi sekilde konusma ve organlarinin hareketini kontrol zorlugu çekmek gibi engeli bulunmamak,

f) Taksirli suçlar hariç olmak üzere, üç aydan fazla hapis veya affa ugramis olsa bile Devletin sahsiyetine karsi islenen suçlarla zimmet, ihtilas, irtikap, rüsvet, hirsizlik, dolandiricilik, sahtecilik, inanci kötüye kullanma, dolanli iflas gibi yüz kizartici veya seref ve haysiyet kirici bir suçtan veya kaçakçilik, resmi ihale ve alim satimlara fesat karistirma, Devlet sirlarini açiga vurma suçlarindan dolayi hükümlü bulunmamak veya bu suçlardan veya taksirli suçlar hariç olmak üzere üç aydan fazla hürriyeti baglayici cezayi gerektiren bir fiilden dolayi sorusturma veya kovusturma altinda olmamak.

g) Yazili yarisma sinavi ile mülakatta basari göstermek,

h) Hakimlik ve savcilik meslegine yakismayacak tutum ve davranislarda bulunmamis olmak,

i) Avukatlik mesleginden adayliga geçmek isteyenler için; diger sartlari tasimakla birlikte, mesleklerinde fiilen en az üç yil çalismis, giris sinavinin yapildigi tarih itibariyle kirkbes yasini doldurmamis ve kendi aralarinda yapilacak olan yazili yarisma sinavinda ve mülâkatta basarili olmak sarttir.

Yazili Yarisma Sinavinin Degerlendirilmesi

Yazili yarisma sinavi, Adalet Bakanligi ile imzalanacak protokole göre Ögrenci Seçme ve Yerlestirme Merkezi tarafindan yapilir.

Adaylar testteki sorularin cevaplarini optik okumaya elverisli cevap kâgitlarina isaretleyecekler, cevap kâgitlari ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortaminda degerlendirilecektir.

Degerlendirme sirasinda yalniz dogru cevaplar dikkate alinir, yanlis cevaplar dikkate alinmaz. Testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle geçersiz sayildigi takdirde, bu soru,  ilgili testi isaretleyen tüm adaylar için dogru yanitlanmis kabul edilir.

Genel Yetenek ve Genel Kültür testi yirmi (20) tam puan üzerinden;

Alan Bilgisi testi seksen (80) tam puan üzerinden ayri ayri degerlendirilmektedir.

Bu degerlendirme yapilirken Genel Yetenek ve Genel Kültür testi konulari ile Alan Bilgisi testi konulari kendi aralarinda esit olarak puanlandirilir.

Adaylarin Genel Basari Puani tespit edilirken, Genel Yetenek ve Genel Kültür testi Puani ile Alan Bilgisi testi Puani toplanacak ve böylece yüz (100) tam puan üzerinden Genel Basari Puani hesaplanmis olacaktir.

Genel Basari Puani siralamasina göre en yüksek puan alan adaydan baslanmak üzere ilân edilen kadronun,

Örnegin; 150 kisilik alim yapilacaksa, iki kati fazlasi olan 450 aday mülâkata katilmaya hak kazanacaktir. 450 inci aday ile ayni puani alan adaylar da mülâkata çagrilir.

70 ve üzeri puan alanlarin sayisi 450’yi bulmaz ise sadece 70 ve üzeri puan alan adaylar mülâkata çagrilir.

Bu sekilde yapilan degerlendirmeye göre kontenjana giren adaylarin Sinav Sonuç Bilgisinde “Mülâkata katilmaya hak kazandiniz. Mülakat tarihlerini Adalet Bakanliginin Internet sayfasindan takip ediniz.”, 70 ve üzerinde puan alan ancak kontenjana giremeyen adaylarin Sinav Sonuç Bilgisinde “Kontenjan nedeniyle mülâkata katilmaya hak kazanamadiniz.”, 70 puanin altinda puan alan adaylarin Sinav Sonuç Bilgisinde ise “Kazanamadiniz” ibaresi yer alir.

Mülakatin Degerlendirilmesi

Mülâkat, ilgilinin;

a) Muhakeme gücünün,

b) Bir konuyu kavrayip özetleme ve ifade yeteneginin,

c) Genel ve fizikî görünümünün, davranis ve tepkilerinin meslege uygunlugunun ve liyakatinin,

d) Yetenek ve kültürünün,

e) Çagdas bilimsel ve teknolojik gelismelere açikliginin,

puan vermek suretiyle degerlendirilmesi yöntemidir

Mülâkat Kurulu; Adalet Bakanligi Müstesari veya görevlendirecegi Müstesar Yardimcisi baskanliginda, Teftis Kurulu Baskani, Ceza Isleri, Hukuk Isleri ve Personel Genel Müdürleri ile Türkiye Adalet Akademisi Yönetim Kurulunun her sinav için kendi üyeleri arasindan belirleyecegi iki üye olmak üzere toplam yedi üyeden olusur.

Mülâkat, yukaridaki bentlerde yazili özellikler her biri yirmiser puan üzerinden degerlendirilerek yapilir. Mülâkat Kurulunun her bir üyesi tarafindan verilen puanlar ayri ayri tutanaga geçirilir. Basarili sayilmak için, üyelerin yüz tam puan üzerinden verdikleri notlarin aritmetik ortalamasinin en az yetmis olmasi sarttir.

Mülâkat sonucu en yüksek puan alandan baslamak üzere siraya konularak mülâkat basari listesi hazirlanir ve bu listenin alti Mülâkat Kurulu tarafindan imzalanarak Personel Genel Müdürlügüne teslim edilir.
Sinava katilanlarin, yukarida belirtilen yazili yarisma sinavi notunun yüzde yetmisi ile  mülâkat notunun yüzde otuzunun toplami tespit edildikten sonra en yüksek puan alandan baslamak üzere nihai basari listesi hazirlanir. Bu siralamaya tâbi tutulanlarin nihai puanlarinin esit olmasi halinde, yazili sinavda aldigi puana öncelik taninir. Yazili puanlarinin da esit olmasi halinde, kura çekilmek suretiyle sirasi belirlenir ve bu konuda yapilan islemler düzenlenecek tutanakta gösterilir.
Yazili yarisma sinavi ile mülâkatin sekretarya hizmetleri Adalet Bakanligi Personel Genel Müdürlügü tarafindan yerine getirilir.

 

  ADLI YARGI HÂKIM VE SAVCI ADAYLIGI VE AVUKATLIKTAN ADLI HÂKIMLIK MESLEGINE GEÇIS SINAVI SORU DAGILIMI

Genel Yetenek-Genel Kültür

30 soru

  Türkçe

6 soru

  Matematik

6 soru

  Tarih

12 soru

  Vatandaslik

6 soru

  Alan Bilgisi

70 soru

  Anayasa Hukuku

7 soru

  Idare Hukuku

7 soru

  Idari Yargilama Usul Hukuku

7 soru

  Ceza Hukuku (Genel-Özel)

7 soru

  Ceza Muhakemesi Hukuku

7 soru

  Medeni Hukuk (Giris-Kisiler-Aile-Esya-Miras)

7 soru

  Borçlar Hukuku (Genel-Özel)

7 soru

  Ticaret Hukuku (Ticari Isletme-Sirketler-Kiymetli Evrak-Sigorta-Deniz Ticareti)

7 soru

  Medeni Usûl Hukuku

7 soru

  Icra ve iflâs Hukuku

7 soru

 

 

 

IDARI YARGI HÂKIM ADAYLIGI VE AVUKATLIKTAN IDARI HÂKIMLIK MESLEGINE GEÇIS SINAVI SORU DAGILIMI

 

Genel Yetenek-Genel Kültür

30 soru

  Türkçe

6 soru

  Matematik

6 soru

  Tarih

12 soru

  Vatandaslik

6 soru

  Alan Bilgisi

70 soru

  Anayasa Hukuku

7 soru

  Idare Hukuku

7 soru

  Idari Yargilama Usul Hukuku

7 soru

  Ceza Hukuku (Genel Hükümler)

7 soru

  Medeni Usul Hukuku

7 soru

  Medeni Hukuk (Giris-Kisiler-Aile-Esya-Miras)

7 soru

  Borçlar Hukuku (Genel Hükümler)

7 soru

  Vergi Hukuku, Türk Vergi Sistemi

7 soru

  Vergi Usul Hukuku

7 soru

  Maliye

3 soru

  Iktisat

4 soru

 

Bilgi için Formu Doldurmanız Yeterli

Çağrı merkezimiz 24 saat içinde size geri dönüş sağlayacaktır.


 

 

 

Antalya Smmm Yeterlilik Kursu

Antalya Smmm Yeterlilik Kursu

Antalya Karacan Akademi Smmm Yeterlilik Kursu her dönem ögrencilerini basariya ulastiriyor...

24 Tem 2024
ELMA YETİŞTİRİCİLİĞİ

ELMA YETİŞTİRİCİLİĞİ

ELMA YETİŞTİRİCİLİĞİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

24 Tem 2024
SEBZE VE MEYVE İŞLEME ELEMANI

SEBZE VE MEYVE İŞLEME ELEMANI

SEBZE VE MEYVE İŞLEME ELEMANI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

24 Tem 2024

Eğİtİm Arama

Etkinlik Takvimi

Kurs3-4 Aralik Meb Onayli Bilgisayar Isletmenlik Sinavi

Karacan Akademi Kurs Duyurusu hakkında [...]

Ara 04,2016

KursKPSS COĞRAFYA CANLI DERS

Karacan Akademi Kurs Duyurusu hakkında [...]

Nis 29,2016

KursKPSS MATEMATİK CANLI DERS

Karacan Akademi Kurs Duyurusu hakkında [...]

Nis 16,2016

Hakkımızda

Karacan Akademi eğitim kurumları olarak bünyemizde bulundurduğumuz tüm kurs ve mesleki eğitimleri uzman eğitmen kadromuz ve 15 yılı aşkın eğitim tecrübemiz ile sizlere sunuyoruz.

En kaliteli eğitimi en kaliteli eğitim kurumundan alın. Karacan Akademi

Sosya Medya

Kurslar Hakkında

Antalya kurs, Burdur kurs, Isparta kurs gibi birçok ilde hizmet veren Karacan Akademi sizlere açıköğretim kursu,iş güvenliği uzmanlığı kursu, kpss kursu, ingilizce kursu, ales kursu, yds kursu, dgs kursu gibi birçok kursun yanı sıra, microsoft sertifikalı eğitmenler ile bilgisayar kursu, yazılım kursu, grafik kursu gibi birçok eğitim alanında antalya iş ilanları hizmet vermektedir.

Kurs denildiğinde aklınıza ilk gelen kurum 15 yılı aşkın süredir Karacan Akademi oldu. 2015 yılında yapmış olduğumuz köklü değişikliklerle artık sizlere daha kaliteli eğitimi daha profesyonel eğitmenlerle sunacağız. Gerek üniversite öğretmenleri gerek akademik kariyer yapmış eğitmenler ile tüm yıl boyunca en iyi seviyeleri yakalayacaksınız.

Karacan Akademi

Başarı Hikayeleri